Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prelomna tačka". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
СЕМИНАРСКИ РАД
из предмета
УПРАВЉАЧКО РАЧУНОВОДСТВО
Тема: „ Преломна тачка као инструмент за управљање глобалним токовима рентабилитета предузећа“
Садржај
Увод
Преломна тачка представља један од инструмената, поред cost – benefit анализе и периодичног планирања и контроле, помоћу кога менаџмент предузећа покушава да управља предузећем, а све то у циљу постизања рентабилитета као врховног циља предузећа. Важно је напоменути да ова три инструмента не дјелују одвојено, него да се користи њихова комбинација у сврху постизања главног циља предизећа.
Рентабилитет предузећа представља дугорочни, односно општи циљ предузећа. Међутим , за његово достизање потребно је тај циљ остварити и на краткорочном нивоу. Пошто предузеће представља скуп разних средстава (матријалних, новчаних, људских, иматеријалних), потрбно је пажљиво комбиновати та средства да би се постигао главни циљ предузећа. Преломна тачка управо томе служи, да својим графичким приказом процијени токове рентабилитета , узимајући у обзир разне комбинације које менаџмент предузећа жели да оствари.
Управо због њене важности, у овом раду ће бити детаљно приказано како пеломна тачка помаже управи предузећа при доношењу одлука које ће имати утицаја на пословни резултат. Тако, на самом почетку ће бити ријечи о методама утврђивања преломне тачке. Послије тога анализираће се ефекти који се постижу промјеном одређених фактора (варијабилних трошкова, фиксних трошкова, продајних цијена, итд.), и који ће бити приказани на графику преломне тачке. На крају овог рада ће бити приказани ефекти комбинованих промјена фактора резултата, што се иначе у пракси најчешће дешава.
Дефиниција и основне претпоставке анализе преломне тачке
Преломна тачка означава обим производње при коме се гранични трошкови изједначавају са укупним трошковима по јединици (просјечним трошковима). Може се рећи да преломна тачка представља мјесто гдје се линија укупних трошкова сијече са линијом укупних прихода, односно мјесто гдје је укупан приход једнак укупном расходу. Такође, преломна тачка се може дефинисати и као мјесто пресјека криве граничних трошкова и криве укупних трошкова по јединици.
Да би се прелпмна тачка као инструмент управљања могао користити потребно је навести основне претпоставке на којма се темељи њена анализа. Те претпоставке су сљедеће:
јединична продајна цијена се не мијења
уколико предузеће продаје неколико производа, нихова се пропорција у укупној продаји не мијења
фиксни трошкови се не мијењају како се мијења продаја унутар претпостављеног релевантног распона активности
варијабилни трошкови као постотак од прихода од продаје се не мијењаjу
за предузеће које се бави производњом претпоставља се да је број произведених јединица једнак броју продатих јединица
Поред ових претпоставки треба навести још неке које се тичу графичког приказа укупних прихода и укупних трошкова. Наиме, у економској теорији укупни трошкови и укупни приходи се представљају криволинојски, док се у рачуноводству представљају праволинијски. Овакав приступ приказивања укупних прихода и укупних трошкова има низ предности с тим да не умањује значај анализе преломне тачке. Те предности су сљедеће:
...
------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!